Facebook'un VR Çizim Aracı Quill! | TeknoWar
Teknoloji Haberleri

Facebook’un VR Çizim Aracı Quill!

Sosyal medyanın devlerinden Facebook’un VR kavramı, platformlarda yeni sosyal deneyimlerin habercisi. 2014 yılında Oculus’un satın alınmasından sonra, bu alanda attıkları adımlar ve sundukları hizmetler de bu bilgiler için bir ip ucu..

Facebook, Oculus bünyesindeki ve VR çizim aracı olarak tanımladığı Quill için yeni bir gelişme haberini verdi. Yeni güncellemeler ile Quill, animasyon oluşturma özelliğine sahip oldu. Bu yeni güncelleme ile sanatçılar, VR ile animasyonlarının her bir karesini hazırlayarak, düzenleyebilecekler.

VR teknolojilerinde başarılı çizimler yapılmasını sağlayan platformun kullanım konforu “orta” olarak tanımlanıyor. Fakat ürün yeni nesil hikaye anlatımında diğer 3D animasyonlara göre çok daha hızlı. Aracın yeni özelliğini deneyen sanatçı Goro Fujita, “Beyond the Fence” adında kısa animasyon filmi ile hız konusunda zamandan oldukça tasarruf etmiş durumda. “Beyond the Fence”, Quill ile hazırlanan ilk animasyon film değil Önceden Emmy’e aday “Dear Angelica” da bu yazılım ile hazırlanmıştı.

Programın yöneticileri Quill üzerinde daha fazla güncelleme ve özellikler üzerinde çalışıyorlar. İleride kullanıcıların arkadaşları ile birlikte Facebook Spaces üzerinden sosyal VR deneyimlerinin paylaşmaları bekleniyor..

Quill deneyimini buradan satın alarak sizlerde yaşayabilirsiniz.. 🙂

 

Quill – Paint and Animate in VR

Today we released our biggest Quill update to date: Animation tools! Our mission with Quill has always been enabling creative people to make beautiful, rich, three-dimensional drawings in VR. Starting today, artists can bring those drawings to life directly in Quill for the first time with new animation tools and VR-native workflows, including support for free frame-by-frame redrawing, copy-and-re-pose animation, an animation brush, and more. These tools open the door for a whole new kind of storytelling, with VR characters who move and perform in scenes and environments that are more alive than ever. Inspired by the early hand-drawn animation of the 1920's, but powered up with modern technology and native VR workflows, Quill animation brings a new level of freedom to artists in this rapidly emerging medium. We've already seen some incredible artwork created with Quill, including the Emmy-nominated Dear Angelica. But with today's new animation tools, production time for projects like this will be slashed dramatically. While testing the tools, our resident artist, Goro Fujita, was able to complete his animated short film 'Beyond the Fence' in just three weeks, an undertaking that could have lasted over a year with traditional 3D animation software. We can't wait to see what VR artists will create with the power of these new tools in their hands. And this is just the beginning. We're working on many more Quill updates and features, including the ability to discover and watch animated Quill stories in Facebook Spaces with friends. People naturally want to share the experience of enjoying art with someone else, and social VR will open the door to a brand new kind of co-immersive, 3D entertainment. Today's Quill animation tools are one step toward that future as they empower artists to push the boundaries of VR-native storytelling — to invent a new kind of narrative that's not just compellingly watchable, but fully immersive and perfect to be shared together. Artists — Please share your Quill creations with us, and you can find more information at the links below:Quill website: https://quill.fb.com/Details on today's new features: https://quill.fb.com/featuresGet Quill: https://www.oculus.com/experiences/rift/1118609381580656/Share your Quill art: https://www.facebook.com/groups/virtual.animation/about/ , https://www.facebook.com/groups/virtual.paintings/about/

Quill paylaştı: 8 Şubat 2018 Perşembe

TÜM YORUMLAR

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın Popülerleri

To Top