Hugo Telefon Hattı Üzerinden Nasıl Kontrol Edilebiliyordu? | TeknoWar
Diğer Haberler

Hugo Telefon Hattı Üzerinden Nasıl Kontrol Edilebiliyordu?

Bir dönem bütün çocukları ekrana bağlayan Hugo bayağı yollar koştu. Fakat Hugo’nun telefon hattı üzerinden eş zamanlı hareket etmesini sağlayan teknoloji neydi?

80’lerin sonlarına doğru ve 90’ların başında dünyaya gelen çocukların dijital eğlencesi o zamanlar GTA veya PES değildi. O dönemki bütün nesli ekran başına kilitleyen ve ekran adıyla Tolga Abi’nin sunduğu Hugo, telefon hattından bağlanabilen her şanslı çocuğun oyunda Hugo’yla maceralara atılmasına olanak sunuyordu.

Hugo Telefon Hattı Üzerinden Nasıl Kontrol Edilebiliyordu?

Programa katılan çocuklar Hugo’yu hareket ettirmek için telefon üzerindeki tuşları kullanıyorlardı. Yönetim sisteminde 4-Sol tarafa, 6-Sağ tarafa, 2’ye bastığınızda ise zıplıyordunuz. Peki ya telefon hatlarını kullanarak Hugo’nun hareket etmesi nasıl sağlanıyordu?

Telefon üzerinde bulunan tuşların sesler çıkarttığını fark etmişsinizdir. Bu tuşların her sesinin kendine özgü bir notası vardır. Örnek vermek gerekirse 4’ten farklı 6’dan daha farklı bir ses çıkar. Oluşturulan sistem de, yöneten kişinin telefon sesini; analogdan, dijital ses ortamına geçiriyor ve karakterin hareket etmesini sağlıyordu.

Daha basit bir dille Hugo’yu yöneten kişi 4’e bastığında oyunun sistemi 4’ün çıkardığı sesi tanıyor ve tuşa atanmış olan hareketi gerçekleştiriyordu. Telefonu kullanan kişi tuşa ne kadar geç basarsa atanmış hareket de o kadar geç işliyordu. Telefondan oynandığı için ping kaçınılmaz oluyordu.

TÜM YORUMLAR

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın Popülerleri

To Top