Mars'ta Yaşam Mümkün Mü? | TeknoWar
Bilim Haberleri

Mars’ta Yaşam Mümkün Mü?

Mars, dünya dışı yaşam için kuşkusuz en güçlü aday. Mars’ın geçmişte ılık ve sulak olduğunu düşünen bilim insanları, daha önce de Mars’ta yaşam olduğunu düşünüyorlar. Volkanik etkinliğinde yüksek olduğu tahmin edilen bu erken dönemde, Mars’ın su ve karbondioksit bakımından zengin olduğu düşünülüyordu. Güneşe olan uzaklığı düşünülürse, oluşan durum gezegenin bir sera gibi etki yaratarak donmasını engelliyordu. Fakat gezegen giderek soğuduğu için, tahmini 3,9 milyar yıl önce küresel manyetik alanını yitirdi.

Dr. Ellis Silver Mars’taki yaşam şartlarının insanlar için daha elverişli olduğunu ve bir günün 25 saat olduğunu belirtti. Bilindiği gibi evrim teorisi canlıların değişim ve gelişimini açıklamak için ortaya atılmış bir teoridir. Bazı araştırmacılar ise evrimi, insanların başka gezegenden geldiğini söyleyerek açıklıyor.

Mars’ta bulunan bazı mineraller, insan yaşamının Dünya’dan önce Mars’ta başlamış olabileceğine işaret ediyor.

Mars’ta Yaşam Mümkün Mü?

NASA’nın Mars’ta çalışmaları gösteriyor ki bir zamanlar Mars’ta sıvı su akıyordu. Son bulgularda ise büyük miktar suyun Mars’ta donmuş halde olduğunu göstermektedir. Eğer Mars’ta bir ara yaşam vardıysa, daha sonra atmosferinin yok olması nedeniyle yaşam sona ermiş olmalıydı.

Geçtiğimiz günlerde Mars’ta yaşana bilirlik açısından bir araştırma yayımlandı. Bu makalede Mars’ta önemli hidrotermal kaynakların bulunduğu belirtiliyordu. Bu açıdan Mars’ta yaşamı yer yüzünde değil yer altında aramamız gerektiğini düşünüyorlar. Bilim insanları hidrotermal kaynakların kullanılarak yer altında yaşam sağlanmasının mümkün kılınabileceğini düşünüyorlar.

Mars’ta Yaşam Mümkün Mü?

Fakat şimdilik Mars’a dünyadan bakmakla yetineceğiz, henüz Mars insan yaşamına elverişli değil.

TÜM YORUMLAR

1 Yorumlar

  1. Pingback: Cosmos Belgeseli Gümbür Gümbür Geliyor! | TeknoWar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın Popülerleri

To Top